Nová pravidla pro bankovní operace na internetu - směrnice PSD2

11. 9. 2019

Od soboty 14.9.2019 začne v celé Evropského unii platit nová směrnice Europského parlamentu ohledně přísnějšího zabezpečení internetového bankovnictví a operací s platebními kartami.

Nová pravidla pro bankovní operace na internetu - směrnice PSD2

Za poslední roky se trend v online platbách a platbách pomocí chytrých zařízení výrazně rozmohl. Vždyť i my za poslední roky často slýcháváme požadavek na integraci platby kartou online.

Směrnice nově nařizuje např. u plateb kartou po internetu neověřovat majitele účtu pouze pomocí SMS zprávy, ale nově kombinací 2 faktorů - heslo, pin + biometrický údaj (otisk prstu či scan obličeje). Dále se s novinkami setkáme při přihlášení do internetového bankovnictví - nově nebude stačit zadat jméno a heslo ale v druhém kroku přijde ještě ověřovací SMS. Jedná se o tzv. dvoufaktorovou autorizaci, kterou např. Google zavedl již před deseti lety u všech svých účtů.

Počet lidí, kteří dnes platí chytrým telefonem či hodinkami, dosahuje 31%. V roce 2016 to bylo pouhých 13%. Celkem je v Česku vydáno přibližně 11,8 mil. platebních karet. Údaje pochází ze srpnového průzkumu společnosti Mastercard.

Směrnice vyvijí nepřímo tlak na vývojaře mobilních a webových aplikací, na jejich funkčnost a také bezpečnost. Věřme, že se všem bankám na českém trhu a platebním bránám podaří integrace před termínem spuštění dostatečně odladit a otestovat.

Tento web používá soubory cookie. Na jejich základě analyzujeme návštěvnost a uchováváme nastavení používání našeho webu. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací